• Regulamin Ex libris

Konkursu na Ex libris* Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1
          w Giżycku

I. Cele konkursu:

- stworzenie graficznego znaku biblioteki nawiązującego do  tradycji naszej szkoły;

- zainteresowanie uczniów najstarszą formą sztuki graficznego znakowania księgozbioru;

- rozwijanie twórczej wyobraźni i zdolności manualnych;

- promocja biblioteki szkolnej i czytelnictwa;

- zwiększenie wśród dzieci poczucia identyfikacji z biblioteką szkolną.

II. Zasady uczestnictwa:

W konkursie udział biorą uczniowie klas czwartych

III . Każda praca powinna zawierać logo graficzne, które składa się z:

- napisu exlibris lub ex libris;

- nazwy właściciela tj. Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku ;

- elementu, który nawiązywał będzie do charakteru i funkcji biblioteki szkolnej.

- wymiary 10 cm X 6 cm

- Uczniowie przygotowują pracę indywidualnie (nie dopuszcza się prac zbiorowych).

- Każdy uczestnik zgłasza tylko jedną pracę.

- Prace konkursowe należy przekazać do biblioteki szkolnej do 30 pażdziernika br.

- Praca, która zajmie I miejsce, zostanie wykorzystana jako stały ekslibris biblioteki , zamieszczona na stronie internetowej szkoły  .

- Wszystkie ekslibrisy biorące udział w konkursie, wezmą udział w wystawie pokonkursowej.

- Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają dyplomy, gadżety i nagrody.

UWAGA:

- praca nie może być plagiatem istniejących znaków;

- prace z wykorzystaniem gotowych grafik znajdujących się w sieci internet nie będą ocenianie;

- wszystkie zgłoszone na konkurs prace stają się własnością Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku.

III. Kryteria oceny prac konkursowych:

- czytelność znaku;

- nawiązanie do tematyki szkolnej i bibliotecznej;

- estetyka wykonania;

- oryginalność pomysłu.

Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy wspaniałych pomysłów!

*

Ekslibris to graficznie opracowany znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo z nazwą instytucji.

Ekslibris biblioteki może zawierać widok biblioteki, miejscowość, w której biblioteka się znajduje, adekwatny do księgozbioru symbol lub inny znak kojarzony z biblioteką.

Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką, przyklejoną do wewnętrznej strony okładki książki.  Informuje on o przynależności książki do określonego księgozbioru i jest wyrazem szacunku właściciela dla książki i świadectwem jego troski o zbiory biblioteczne.

Z uwagi na wartości artystyczne, pełni też funkcję zdobniczą, dekoracyjną, podnosi walory estetyczne książki.