• Działania w ramach edukacji globalnej

•

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. „Natura dla wody” , to hasło przewodnie tegorocznego święta. W nawiązaniu do tematyki wody, w ujęciu nie tylko lokalnym, ale również globalnym (edukacja globalna), uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy dotyczącym właśnie wody.

Jaką część powierzchni Ziemi stanowią wody, jaką objętość ma kropla wody, które jezioro Polski jest największe, ile wody powinniśmy wypić w ciągu doby, które państwa borykają się z deficytem wody, ale również, czy woda przyczynia się do powstania tęczy?- to tylko kilka przykładowych pytań, z którymi musieli się zmierzyć  uczestnicy konkursu.

Najlepszy wynik uzyskała drużyna z klasy VIIA- Maria Kusyk i Julia Szablan. Tuż za nimi znalazły się uczennice z klasy VB- Oliwia Czyżo i Edyta Kozłowska. Trzecie miejsce przypadło reprezentantkom klasy VA- Mai Cituk i Oliwii Maciejskiej. Zwyciężczyniom  gratulujemy obszernej wiedzy dotyczącej wody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

Organizatorką konkursu była p. Małgorzata Melnyk.

Temat: Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Cel: Uświadomienie znaczenia podwodnej przyrody w życiu człowieka oraz potrzeby jej ochrony.

Data: marzec 2019 r.

Liczba dzieci: 25

Opis: Podczas zajęć  świetlicowych w ramach edukacji globalnej uczniowie obchodzili Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Tematem przewodnim w tym roku było życie pod wodą. Dzieci z zachwytem oglądały prezentacje multimedialne, z ciekawością czytały informacje dotyczące podwodnego świata zwierząt i roślin oraz aktywnie odgadywały tematyczne zagadki. Uczniowie również wykonali prace plastyczne, które przedstawiały wybrane przez nich zwierzęta.

Zajęcia przeprowadzone przez p. M. Organ w klasie VIIA

TEMAT:    Zmiany klimatu, CO2 i Ty.
          Cele:
          Uczeń:
          1. rozumie na czym polegają zmiany klimatyczne oraz co je powoduje,
          2. zna następstwa ocieplenia klimatu na Ziemi,
          3. rozumie konieczność stosowania alternatywnych źródeł energii,
          4. wie, jak gospodarować energią w sposób bardziej odpowiedzialny.
          Wprowadzenie - obejrzenie filmu pt.:Punkt krytyczny. Klimat się zmienia. Wynotowanie przyczyn
          i skutków ocieplenia klimatu na podstawie filmu.
          Przekazanie informacji o odbywającym się Szczycie Klimatycznym w Katowicach. Obejrzenie filmu
          pt.: ChangingTogether - COP24 w Katowicach.
          Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Jak powstrzymać wzrost temperatury na Ziemi?
          Utworzenie 5 plakatów w grupach na temat alternatywnych źródeł energii.
          Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Jak oszczędzać energię w życiu codziennym?
          Utworzenie 2 plakatów w grupach na temat sposobów oszczędzania energii.

Galeria 1  zdjęć z lekcji

Galeria 2 zdjęć z lekcji