Wizyta uczniów Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II
w Giżycku w DÜSSELDORF w ramach
wymiany polsko-niemieckiej.
Nasza szkoła prowadzi cyklicznie począwszy od roku szkolnego 2003/04 międzyszkolną wymianę młodzieży w ramach tzw. międzynarodowej współpracy szkół, na podstawie podpisanej przez obie strony umowy partnerskiej szkół. Dzięki niej uczniowie mają przede wszystkim kontakt z żywym językiem obcym, przełamują tzw. barierę i zahamowania językowe, usprawniają swoje umiejętności językowe w sytuacjach z życia codziennego, poznają inne narody, zwyczaje, kulturę, uczą się tolerancji i samodzielnego rozwiązywania różnych problemów, a przez to są bardziej zmotywowani do nauki języków obcych, geografii, historii i innych przedmiotów szkolnych.
Po raz dziesiąty młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku odwiedziła w marcu stolicę Północnej Nadrenii-Westfalii w Niemczech - DÜSSELDORF. My zaś w ramach rewizyty będziemy gospodarzami spotkania jesienią, tuż po wakacjach. Głównymi sponsorami naszych dotychczasowych spotkań są: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, rodzice uczestników,
a w tym roku także Urząd Miejski w Giżycku.
Spotkania uczniów z partnerską szkołą – Theodor - Litt-Realschule znalazły swoje stałe miejsce w kalendarium pracy naszej szkoły. Weryfikacja uczniów do udziału w programie odbywa się na podstawie ich umiejętności w komunikacji językowej w języku niemieckim lub angielskim. Ważnym elementem jest też ocena z zachowania. Do spotkania przygotowują się obie strony. Program wizyt jest omawiany dużo wcześniej przez osoby koordynujące z obu krajów, a na jego modyfikację oraz końcową postać mają wpływ również sami uczestnicy, tj. uczniowie obu szkół. Zawiera on cele i treści nie tylko krajoznawcze, ale przede wszystkim dydaktyczne, kształcące, interkulturowe i wychowawcze. Całością działań organizacyjnych i programowych koordynują z ramienia szkoły nauczycielki języka niemieckiego: p. Ewa Moszczyńska-Wierzchowska i p. Marina Rudis-Rodak, zaś realizację programu wspomagają nauczyciele innych przedmiotów. Pani dyrektor – M. Organ bardzo nas wspiera w tym działaniu. W tym roku opiekunami grupy podróżującej do Düsseldorfu były pani E. Moszczyńska-Wierzchowska – nauczyciel języka niemieckiego i pani Marta Grzeszczyk- nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener sekcji piłki ręcznej.
Podczas ostatniego pobytu w Niemczech pracowaliśmy wspólnie w zespołach nad tematem: „Polscy i niemieccy wynalazcy”. Warsztaty i prezentacje były tylko jednym z punktów programu. Uczniowie uczestniczyli też w różnych lekcjach w miejscowej szkole. Odbyliśmy wycieczkę do pobliskiej Kolonii, gdzie wspięliśmy się bardzo krętymi schodami na wieżę Katedry Kölner Dom. Po takim wysiłku gimnazjaliści mogli posmakować prawdziwej czekolady w „Schokoladenmuseum”. Gościliśmy również w Ambasadzie RP w Kolonii, gdzie podjęli nas bardzo dostojnie obaj Konsulowie przybliżając młodzieży polsko-niemieckie stosunki polityczne i gospodarcze. Wizyta ta wzbudziła jeszcze większą motywację do nauki języków obcych u większości uczniów, co też wyrazili oni w krótkim podziękowaniu. W kolejne dni zwiedzaliśmy zamek barokowy Benrath, graliśmy w kręgle, gościnne odwiedziliśmy BREBank oraz Ratusz, gdzie spotkaliśmy się z Burmistrzem Düsseldorfu (zdjęcie ze spotkania zamieszczono na stronie internetowej miasta Düsseldorf).
Wspólnie spędzony czas w trakcie wizyty na długo zapisze się w naszej pamięci, a szczególnie zapamiętają go ci z uczniów, którzy po raz pierwszy w życiu podróżowali samolotem.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.
Opracowały– mgr Marina Rudis-Rodak ;mgr Ewa Moszczyńska-Wierzchowska