• Tydzień Edukacji Globalnej

        • Od 19 listopada do 23 listopada w naszej szkole zorganizowany został Tydzień Edukacji Globalnej podczas, którego odbyło się szereg działań dotyczących celu III i VI zrównoważonego rozwoju.

           

          19.11.2018r

           

          We wszystkich klasach 0- III przeprowadzono zajęcia dotyczące oszczędzania wody oraz zdrowego stylu życia. Dzieci przedstawiły swoje propozycje oszczędzania wody, które zaprezentowane zostały na ekranie umieszczonym na parterze szkoły. Ponadto maluszki sprawdzały skład produktów przynoszonych do szkoły w ramach drugiego śniadania. W niektórych klasach dzieci samodzielnie przygotowały zdrowy posiłek. Dodatkowo ułożyły hasła promujące zdrowy styl życia, które umieściły na drzwiach klasopracowni. Wszelkie działania organizowane
          w klasach najmłodszych pilotowały panie E. Konieczna i M. Ostrowska.

          W realizację zadań w ramach TEG włączyła się również świetlica. Dzieci przebywające w niej pod czujnym okiem p. U. Wądołowskiej i p. I. Ferenc wykonały wystawę prac na temat zdrowej żywności.

          W klasach starszych w ramach „gadającej ściany” pozyskano informacje dotyczące sposobów oszczędzania wody. Zaś opinie na temat rozumienia przez uczniów jakości życia i dobrego zdrowia  zebrano na kolorowych karteczkach, które umieszczono na parterze szkoły.

          Powyższe działania przeprowadziła p. M. Melnyk.

           

          Galeria zdjęć

           

           

          20.11.2018

           

                      Nauczycielki wychowania fizycznego p. J. Świderska i p. K. Tomaszewska zorganizowały turniej w „Dwa ognie” dla klas IV- VI. Najlepszymi zawodnikami okazała się drużyna z klasy VB. Na podium stanęły również zespoły z klasy Va i IVa. Zwycięzcy nagrodzeni zostali medalami i dyplomami.

           

          Dwoje uczniów naszej szkoły ( Amelia Siemaszkiewicz i Mateusz Gogacz) uczestniczyło w Międzypowiatowej Grywalizacji- „Czysta i dostępna energia”, która  odbyła się  w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

          Gra polegała na tym, iż pięć sześcioosobowych drużyn ( tworzyli je uczniowie z różnych szkół województwa warmińsko- mazurskiego) wykonywało zadania przygotowane na pięciu stacjach. Wszystkie zadania dotyczyły zagadnień stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii.

          Na pierwszym stanowisku uczniowie zmagali się z energią z biomasy; mieli do wykonania Eko baterię  do zasilania kalkulatora mając do dyspozycji dwa ziemniaki, dwie monety 5 groszowe, dwa gwoździe, przewód oraz kalkulator z podłączonymi przewodami. Jak ogromne było zdziwienie uczniów, gdy kalkulator zaczął działać. Druga stacja dotyczyła energii wiatru. Drużyny miały za zadanie wykonanie turbiny wiatrowej z dostępnych materiałów ( papier, klej, dwa pudełka, nożyce, pinezki). Efekt pracy wszystkich drużyn był zdumiewający. Energia Słońca, to tytuł kolejnej stacji. Młodzież odgrywała scenki przedstawiające drogę  jaką pokonuje Słońce, by trafić do żarówki.

          Wiele emocji wywołało stanowisko dotyczące energii wody. Gracze budowali z przygotowanych materiałów koło nasiębierne; po licznych kombinacjach zmierzających do uruchomienia koła , koło zaczęło się kręcić. Sukces zatem został osiągnięty. Ostatnia stacja sprawdzała wiedzę z zakresu energii geotermalnej.

          Praca wszystkich drużyn była oceniana punktami, dzięki czemu wyłoniono drużynę zwycięską ( sześć osób z różnych szkół). Młodzież jednoznacznie stwierdziła, iż udział w grywalizacji pozwolił im w sposób niebywale atrakcyjny zrozumieć zagadnienia dotyczące odnawialnych źródeł energii.

          Na zakończenie organizatorzy przygotowali ognisko z kiełbaskami. Opiekunem młodzieży SP1 była p. M. Melnyk

           

           Galeria zdjęć 


           

          21.11.2018

           

          Tego dnia nasza szkoła gościła ichtiologa – pan doktora Piotar Traczuka, który jest pracownikiem Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, a pracuje jako naukowiec
          w Zakładzie Rybactwa Jeziorowego w Giżycku. Ichtiolog spotkał się z uczniami klas 5b i 6a. Temat tego spotkania brzmiał: ”Ryby, woda  i najbliższa nam przyroda”. Zaproszony gość zaprezentował różne gatunki ryb, raków, owadów, organizmów planktonowych i ptaków związanych z wodami mazurskimi. Bardzo ciekawie opowiadał o badaniach przeprowadzanych na niektórych z nich, mówił o rybach i innych organizmach wskaźnikowych żyjących tylko w czystych wodach. Dużo miejsca poświęcił ptakom odżywiającym się rybami, a szczególnie ciekawie opowiadał o kormoranie – jego sposobie polowania, o licznych koloniach na Mazurach, o szkodliwych odchodach, a także o zjadaniu ogromnej ilości ryb. Przedstawił również przykłady różnych ciekawych zbiorników wodnych w Polsce północnej,  na których przeprowadzał badania naukowe. Zapoznał naszych uczniów z wybranymi organizmami roślinnymi zarówno wielokomórkowymi jak i mikroskopijnymi.
          Pan ichtiolog odpowiadał również na liczne pytania uczniów, szczególnie  z klasy 5b, które świadczyły o tym, że temat wzbudził zainteresowanie.
          Na koniec pan Piotr Traczuk  rozdał uczniom zakładki z rybami i  zwrócił się do wszystkich, aby przestrzegali wymiarów ochronnych ryb i chronili wybrane gatunki organizmów wodnych, a także, aby starali się codziennie  oszczędzać wodę. Organizatorką spotkania była p. J. Kowalska.

                          

                      Panie: A. Zielińska i A. Orczyc w oddziałach gimnazjalnych  przeprowadziły lekcje języka angielskiego na temat:  Woda - praca z tekstem, słownictwo, ćwiczenia w mówieniu.

          Wykorzystano w nich tablice multimedialne oraz materiały pochodzące z podręcznika Smart Time 3, w tym tekst YOUR WATER FOOTPRINT.

          Uczniowie zastanawiali się, co mogą znaczyć pojęcia water footprint, a także rozmawiali o znaczeniu wody dla ludzi i zwierząt, a także o sposobach jej oszczędzania. Następnie zapoznali się z tekstem poruszającym ten temat i uzupełnili spidergam podsumowując pomysły na oszczędne gospodarowanie wodą. W omawianym tekście zaskoczyła uczniów informacja, że wszystkie nasze wybory konsumenckie mają znaczenie dla zużycia wody, gdyż jej ogromne ilości są używane przy produkcji artykułów spożywczych, odzieży i innych towarów.

          „Zdrowe odżywianie” , to temat lekcji  prowadzonej przez  p. J. Kowalską w klasie VIIa.- Celem zajęć było: poznanie głównych zasad zdrowego odżywiania, zapoznanie z piramidą zdrowego żywienia, poznanie zdrowotnych właściwości warzyw , owoców, błonnika, tłuszczów roślinnych, ryb   słodkowodnych i morskich, wyrobienie przekonania o konieczności picia 2 litrów dziennie wody niegazowanej oraz zwrócenie uwagi na szkodliwe działanie napojów energetyzujących.

          Uczniowie kl. 7a przed rozpoczęciem zajęć przygotowali się teoretycznie do omawianych zagadnień oraz przeprowadzili w klasach I – IV ankietę na temat sposobów i zasad odżywiania badanych uczniów.

          W czasie lekcji dokonali analizy ankiety i stwierdzili, że 65% badanych źle się odżywia.

          Uczniowie jedzą za mało warzyw i owoców, ryb morskich, tylko niektórzy piją wodę niegazowaną, a większość z nich pije słodkie napoje gazowane lub energetyzujące.
          Tylko 55% je drugie śniadanie, a 15% nie je nawet pierwszego śniadania.

          Uczniowie klasy siódmej podzielili się na 4 grupy. Każda zajęła się opracowaniem innego zagadnienia.
          I grupa – Piramida żywienia
          II grupa- Owoce i warzywa jako źródło wybranych witamin
          III grupa – Tłuszcze roślinne i zwierzęce ( kwasy omega3 )
          IV grupa -  Napoje energetyzujące – i ich  szkodliwe działanie

          Po omówieniu wstępnych wiadomości, uczniowie przystąpili do wykonania plakatów, w których zachęcali do jedzenia warzyw i owoców – szczególnie sezonowych, ryb morskich jako źródła kwasów tłuszczowych, suszonych owoców będących źródłem błonnika. Ponadto wykonali plakat przedstawiający piramidę zdrowego żywienia i mówiący o tym jakich pokarmów powinniśmy spożywać najwięcej.
          Ostania grupa  przedstawiła jak najwięcej ujemnych właściwości napojów energetyzujących, które są tak popularne wśród naszych uczniów.

          Dalsza cześć lekcji to krótkie, zabawne reklamy zdrowych, mazurskich produktów, takich jak: mazurskie mleko, zielone mazurskie herbatki, jaja od szczęśliwych mazurskich kurek.

          Na koniec odbył się krótki konkurs dla wszystkich grup, polegający na napisaniu jak największej liczby określeń i skojarzeń do wyrazu „banan”.

          Podczas tych zajęć uczniowie dużo się nauczyli, ale też świetnie się bawili oraz wykazali się inwencją twórczą.

           

           

           

          Galeria zdjęć


           

          22.11.2018

           

                      Konkurs pod hasłem; „Żyj zdrowo” skierowany był do uczniów klas IV- VIII. W pierwszej części konkursu sześć trzyosobowych drużyn musiało wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego odżywiana rozwiązując test dotyczący tego zagadnienia. Następnie młodzież przystąpiła do kolejnego zadania - połączenia nazw składników pokarmowych z pełnionymi przez nie funkcjami w organizmie człowieka. Kolejnym etapem zmagań było poprawne ułożenie piramidy zdrowego odżywiania. Na koniec części teoretycznej uczniowie wysłuchali „Pamiętnika z podróży” , na podstawie którego uzupełnili tabelę dotyczącą określenia kontynentów , z których pochodzą wskazane w  zadaniu owoce i warzywa oraz  podania ich nazwy części jadalnej ( korzeń, liść, kwiat, itd.).

          Druga część konkursu sprawdzała m.in. sprawność fizyczną zawodników.  Najwięcej emocji wywołały skoki na skakance i przenoszenie dużej mandarynki na małej łyżce. Nie lada wyzwaniem okazało się obranie jabłka tak, aby powstała jak najdłuższa serpentyna ( tym bardziej , że należało to wykonać nożem plastikowym).

          Wszystkie części konkursu były punktowane. Największą ilość punktów zdobyła drużyna z klasy VIIa i tym samym uzyskała I miejsce. II miejsce przypadło  drużynie również z klasy VIIa, zaś na III miejscu znaleźli się uczniowie z klasy VB.

          Organizatorkami  konkursu były  panie. M. Melnyk i p. J. Kowalska.

           

          Galeria zdjęć


          23.11.2018

           

          Zakończeniem wszystkich akcji, które odbywały się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej  był FLASH MOB  zorganizowany na boisku szkolnym. Grupa ok. dwustu uczniów z niebieskimi kartkami w rękach,  ustawiając się odpowiednio, utworzyła wzór wody -H20. Inicjatorką tego wydarzenia była p. dyrektor M. Rudis

          Galeria zdjęć

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1
      • (87) 4282416
      • ul. Gimnazjalna 1 11-500 Giżycko Poland
      • Numery telefonów : SEKRETARIAT 87 428-24-16 DYREKTOR 798610757 WICEDYREKTOR 798610684 POKÓJ NAUCZYCIELSKI 798610833 BIBLIOTEKA 798610915 PEDAGOG 798611009 SALA GIMNASTYCZNA – DUŻA 798611142 PIELĘGNIARKA 798611386 ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 798616768 ŚWIETLICA 798616440 KIEROWNIK GOSPODARCZY 798616122 PRACOWNICY OBSŁUGI 798616521 KUCHNIA 798616700
  • Galeria zdjęć

      brak danych