• Wymiana 2017

•

W dniach 18 - 24.09.2016r. uczniowie  oddziałów gimnazjalnych obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku już po raz  trzynasty wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Tym razem sami byli gospodarzami spotkania, bo była to rewizyta gości z Niemiec - u nas,  w Giżycku. Trzynaścioro gimnazjalistów pod opieką pań: Mariny Rudis-Rodak, Ewy Moszczyńskiej-Wierzchowskiej oraz Renaty Pawelec (koordynatorów projektu) miało okazję zaprezentować uczniom z Theodor-Litt-Realschule z  Düsseldorfu piękno naszego regionu i miasta.  Nasi gimnazjaliści pokazali swoim partnerom zza Odry zaszyfrowane w zabawę w podchody atrakcje turystyczne tego miasta, praktyczną  lekcję chemii z mnóstwem doświadczeń oraz Twierdzę Boyen.  Nie mniej emocji wzbudził też Zamek Biskupów Warmińskich i czas spędzony w tzw. strefie aktywnej w „Warmińskich Termach” - w Lidzbarku Warmińskim.  Wśród wielu rozrywek nie zabrakło też miejsca na edukację. Podczas wspólnych warsztatów młodzież z dużym zaciekawieniem pozyskiwała informacje o turystyce  naszego regionu. Tym razem nasi uczniowie w zespołach mieszanych) mieli opracować i zaprezentować najciekawszą ofertę 1 dniowej wycieczki po Warmii i Mazurach tak, aby zaciekawić gości do tego stopnia, żeby w kolejnych latach odwiedzili nas ponownie. Zadanie to  zostało wykonane na szóstkę.

Młodzież odwiedziła też świetnie rozwijający się zakład produkcyjny OSM/Giżycko- giżycką mleczarnię. Trzeba przyznać z dumą – nie tylko z zewnątrz poziom europejski. Uczniom przez cały okres pobytu towarzyszyła tym razem już zgoła jesienna i deszczowa  pogoda z bardzo rześkim powietrzem i chłodnym wiatrem, który okazał się być jednak bardzo potrzebny w trakcie piątkowego żeglowania po Niegocinie. Pod czujnym okiem świetnego fachowca, naszego trenera żeglarstwa, p. Mirka Ambrocha młodzi Niemcy ochoczo chwytali wiatr w żagle.                 Zaś wspólne grillowanie i podsumowanie projektu odbyło się  na terenie Nadleśnictwa Giżycko i był to ostatni punkt programu. P. R. Pawelec, nauczyciel  w-f/współkoordynator projektu przygotowała na tę okoliczność kilka sportowych konkurencji, dzięki którym wszyscy aktywnie i z uśmiechem na twarzy doskonale się bawili. Zarówno uczniowie, ich rodzice, jak też nasi partnerzy z Zachodu pozytywnie podsumowali całość spotkania,
          a kolejne punkty programu ocenili bardzo wysokimi notami. Rok szkolny nabiera rozpędu, a nasi  gimnazjaliści wracają do codziennych szkolnych obowiązków nie tylko zadowoleni, osłuchani z językiem niemieckim
           i angielskim, ale też ze wzmożoną motywacją do nauki.

Projekt wymiany doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu i ogromnemu merytorycznemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, jak też dotacji finansowej  Włodarzy Miasta Giżycka.

Nieocenionym  faktem  było  też  osobiste zaangażowanie rodziców naszych uczniów, za co im serdecznie dziękujemy.
          Koordynatorzy projektu:

Marina Rudis-Rodak, Ewa Moszczyńska-Wierzchowska, Renata Pawelec