„Wymiary uważności! - projekt wsparcia uczniów, nauczycieli i rodziców dwóch szkół podstawowych w Giżycku”. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej: FEWM.06.03 – Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur.
Zadanie 1 Nauka to lubię. Outdoor learning - jednodniowy wyjazd uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku.
Miejsce: Sztynort
Temat: „Mazurska Woda”
Data: 24.02.2025
Opiekunowie: Joanna Czaplińska, Małgorzata Melnyk
24.02.2025 r. w ramach projektu „Wymiary uważności”, grupa uczniów z klas: IV, V, VI uczestniczyła w wyjeździe do Sztynortu. Głównym założeniem wyjazdu było zwiększenie świadomości ekologicznej młodzieży. Uczniowie podzieleni na dwie grupy realizowali poszczególne punkty programu. W ramach wprowadzenia przeprowadzona została pogadanka na temat znaczenia wody w przyrodzie oraz jej stanu czystości, po czym uczniowie poznali sieć wód powierzchniowych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich ze szczególnym uwzględnieniem Sztynortu i Giżycka. Po części teoretycznej młodzież wzięła udział w warsztatach, podczas których przeprowadziła eksperyment pod hasłem: „Brudna woda” w czasie, którego dowiedziała się jak różne zanieczyszczenia ( ścieki miejskie, zanieczyszczenia z pól, ścieki z portów i jachtów, śmieci turystów) wpływają na jakość wody. Przeprowadzone doświadczenie pozwoliło otrzymać odpowiedź na pytania: czy woda może sama się oczyścić oraz jakie działania pomagają przywrócić jej czystość. Elementem podsumowującym część warsztatową było przygotowanie przez młodzież prac plastycznych, na których przedstawiono m.in. problem zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego oraz umieszczono hasła promujące racjonalne wykorzystywanie wody.
Ponadto uczniowie zwiedzili Multimedialne Muzeum Środowiska i Żeglarstwa Memuak mieszczące się w zabytkowym spichlerzu. Poprzez liczne plansze, ekspozycje, wystawy, gry multimedialne, młodzież dowiedziała się wielu ciekawych informacji na temat żeglarstwa oraz środowiska przyrodniczego, np. jak długo rozkłada się metalowa puszka, torebka foliowa, czy szklana butelka, co znajduje się na dnie jeziora, jakie zwierzęta i rośliny tworzą mazurski krajobraz.
Uczestnicy wyjazdu jednogłośnie stwierdzili, iż udział w warsztatach i zwiedzanie muzeum znacznie zwiększył ich świadomość w kwestii ochrony środowiska oraz kompetencji proekologicznych.