|
|
10 kwietnia 2015 roku nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku przygotowali dzień pełen atrakcji przeznaczonych dla szóstoklasistów z giżyckich szkół podstawowych. Młodsi koledzy odwiedzili naszą szkołę, by zapoznać się z ofertą edukacyjną, nauczycielami oraz gimnazjalistami, którzy specjalnie dla nich przygotowali wyjątkowe lekcje. Dzień otwarty zakończyło spotkanie informacyjne z dyrektorem szkoły. Mamy nadzieję, że nasza gościnność spodobała się szóstoklasistom. Dołożyliśmy wszelkich starań, by zapamiętali ten dzień na długo. Małgorzata Wójcik |
Laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych kuratoryjnych.
Laureaci : Geografia: Maciej Leoniuk Historia: Kamil Siegień, Kacper Żurek Matematyka: Marta Chełkowska, Marcin Buko, Szymon Ławrukiewicz Wos : Katarzyna Drzażdżewska, Aleksandra Korol, Marta Świdzińska Biologia: Julia Szmit
Finaliści: Chemia: Kamil Gawlicki, Szymon Ławrukiewicz Geografia: Wiktoria Woronko, Miłosz Białasz, Dawid Dereszkiewicz Historia : Szymon Ławrukiewicz Język angielski : Aleksandra Korol Matematyka : Aleksandra Korol, Kacper Żurek, Bartłomiej Ładny Wos : Monika Kułdo Biologia: Jagoda Suchocka
GRATULACJE !!! |
Zgodnie z kilkuletnią tradycją, 20 lutego już po raz piąty w naszym mieście zorganizowana została gala podsumowująca działania Centrum Wolontariatu za rok 2014. Tym razem uroczystość odbyła się w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Nie zabrakło na niej zacnych gości: Burmistrza Giżycka Wojciecha Iwaszkiewicza, Starosty Powiatu Mirosława Dariusza Drzażdżewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Ryszarda Błoszki, Pełnomocnika Burmistrza ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży p. Katarzyny Karolskiej oraz dyrektorów giżyckich szkół. Szkolną aulę wypełnili wolontariusze wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 7, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjów w Wilkasach i Bystrym, a także uczniowie giżyckiego OHP. Koordynator Centrum Wolontariatu p. Elżbieta Kolczyńska przedstawiła krótkie sprawozdanie z trzech zbiórek żywności, które przeprowadzono w 2014 r. (ogółem zebrano 5 ton 800 kg). Serdecznie podziękowała uczniom biorącym udział w tych akcjach i ich opiekunom. Wszyscy w dowód wdzięczności otrzymali dyplomy. Pani Kolczyńska podkreśliła, że to dzięki hojności mieszkańców i zaangażowaniu wolontariuszy wiele rodzin zarówno w mieście jak też w okolicznych gminach miało lepsze święta. Pani Krystyna Janik, prezes Stowarzyszenia Bezrobotnych „Jesteś-my”, która zapoczątkowała w Giżycku ową ideę charytatywną we współpracy z Bankiem Żywności, przypomniała, że właśnie w tym roku mija 10 lat od zorganizowania pierwszej zbiórki, a Gimnazjum nr 1 i 2 były pierwszymi szkołami, które się zaangażowały w tę akcję i nadal biorą w niej udział. Uroczystość uświetniły występy uczniów z ”Jedynki”. Grupa teatralna przedstawiła spektakl pt. „Twarze miłości” przygotowany pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego – p. A. Burzyńskiego. Pan Mirosław Drzażdżewski w swoim krótkim wystąpieniu nawiązał do tytułu przedstawienia, mówiąc, iż wolontariat też jest twarzą miłości, bo kieruje się bezinteresowną pomocą bliźniemu. Głos zabrali także inni zaproszeni goście: Burmistrz Giżycka, p. R. Błoszko oraz p. K. Karolska. Wszyscy gratulowali wolontariuszom i organizatorom akcji. Było też poetycko - za sprawą Julii z Gimnazjum w Wilkasach i śpiewająco - dzięki Oli i Lidce z Gimnazjum nr 1. Spotkanie upłynęło w przyjaznej i serdecznej atmosferze, wszak nie mogło być inaczej wśród ludzi o wielkich sercach, pragnących nieść pomoc innym.
Gimnazjum nr 1
|
Uwaga !!!
Od 9.02.2015 r. obowiązuje nowy plan lekcji.
Proszę sprawdzić zmiany w dzienniku Librus lub pobrać w wesji .xls
Plan_lekcji_klas__i__n-li.xls
admin.
Ferie w Gimnazjum nr 1 i. Jana Pawła II z historią naszego miasta, aparatem fotograficznym i komputerem. Mija drugi tydzień zajęć fotograficzno – informatycznych prowadzonych w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w czasie ferii zimowych. Uczestniczy w nich dwanaścioro uczniów wytypowanych spośród wszystkich klas. Celem zajęć jest wykonanie prezentacji na temat „ Giżycko dawniej i dziś” zgodnie z projektem p. Mirosława Bocia , nauczyciela informatyki. Zadaniem projektu jest dostarczenie uczestnikom zimowiska wiedzy i umiejętności niezbędnych do tworzenia profesjonalnych prezentacji multimedialnych, kształtowanie umiejętności obróbki graficznej w programie Gimp lub Photoshop, rozwijanie zainteresowań artystycznych, a także przygotowanie uczniów do samokształcenia w tym zakresie. Uczniowie chętnie przychodzą na zajęcia w czasie ferii, bo nie chcą stracić jakiegokolwiek dnia z tych zajęć. Efektem naszej pracy będą prezentacje, które opublikowane zostaną na witrynie naszej szkoły. Mirosław Boć |
Orszak Melchiora
Galeria zdję
Zgodnie z coroczną tradycją szkoły, uczniowie Gimnazjum numer 1 w Giżycku wraz z opiekunem koła teatralnego Adrianem Burzyńskim, przygotowali przedstawienie świąteczne pod tytułem „Narodziwy”, które odbyło się 19 grudnia 2014 roku w auli szkolnej.
Popisy sceniczne młodych ludzi oglądała dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie. Przedstawienie przepełnione było groteską. Humorystyczne sceny mieszały się z nieporadnością obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. „Narodziwy” to obraz społeczeństwa, któremu należało przypomnieć o wartościach i świątecznych tradycjach. Postaciami kluczowymi byli Maria i Józef, którzy starali się odnaleźć miejsce w dzisiejszym świecie. Główni bohaterowie odwiedzali rodziny, aby głosić dobre słowo i skorzystać z pomocy ludzi. Prosili tylko o nocleg i odrobinę pożywienia. Inscenizacja skłaniała do przemyśleń nad miejscem Świąt Bożego Narodzenia
w obecnym świecie. Zabawne sceny w trafny sposób uwidaczniały ludzkie wady. Szczęśliwy finał przypomniał o potrzebie szanowania i czerpania radości z obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.
Sztuka zakończyła się kolędą „Cicha noc”. Uczestnicy przedstawienia zachęcali publiczność do wspólnego śpiewu. Widownia nagrodziła młodych aktorów gromkimi oklaskami. Świąteczną atmosferę podkreślił występ uczennic, śpiewających kolędy.
Specjalne podziękowania za pomoc i wsparcie:
Pani Lucynie Siucie
Panu Mariuszowi Szabuni
Pani Krystynie Chrapowickiej
Opracował: Adrian Burzyński
ć.
„Ojczyzna- Polska” pod takim hasłem uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II przygotowali „Wieczór poezji patriotycznej”. W ten sposób chcieli uczcić pamięć o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku, kiedy to Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego , na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. W uroczystym nastroju gimnazjaliści recytowali utwory wielu wybitnych pisarzy, którzy, tworząc patriotyczne wiersze, niezależnie od czasów i okoliczności, gorąco pragnęli, aby Polska była w sercu każdego. Wierszom towarzyszyły piękne polskie piosenki. Wieczór przebiegł w podniosłej atmosferze, zarówno uczniowie, jak i publiczność mieli okazję na chwilę oderwać się od rzeczywistości i pomyśleć o wartościach, którym na co dzień poświęcamy mało uwagi, a przecież są tak istotne dla każdego Polaka.
M. Wójcik, A.Zaniewicz
Jan Paweł II – święty, a tak nam bliski. Te słowa stanowiły przesłanie Tygodnia Papieskiego, obchodzonego już po raz kolejny w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku.
Zgodnie z tradycją szkoły, obchody rozpoczęły się niedzielną mszą świętą w Sanktuarium św. Brunona w Giżycku, w której uczestniczyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy, uczniowie i ich rodzice oraz zaproszeni goście; m.in. p. J. Piotrowska – burmistrz m. Giżycka, p. P. Szulc - naczelnik MZOSiP, p. M. Drzażdżewski - starosta powiatu. Ten duchowy wymiar obchodów święta patrona uświadomił nam zobowiązania płynące z hasła XIV Dnia Papieskiego pt.: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”.
W ramach upowszechniania nauczania Ojca Świętego młodzież pod kierunkiem p. Barbary Pieńkowskiej przygotowała i przedstawiła społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny pt.:„Jan Paweł II – święty, a tak nam bliski”. Program skłonił widzów do refleksji i wyciszenia, jednocześnie stał się zaproszeniem, by „wypływać na głębię” każdego dnia, „nie lękać się”, czuwać.
Druga część przedstawienia, przygotowana przez Radę Uczniów GM-1 nawiązywała do Jubileuszu 15-lecia naszej szkoły i była okazją do wspomnień oraz przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach współtworzących cząstkę tej historii. Przypomniała ją w ogromnym skrócie ucz. kl. 3a – Kasia Drzażdżewska, cyt.: „Nasza szkoła powstała na bazie tzw. Zielonej Szkoły, która to była pierwszą powojenną placówką edukacyjną w mieście (wówczas szkołą podstawową). W jej działalność i funkcjonowanie wpisało się kilka pokoleń Giżycczan, tj.: nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów i ich rodziców.
Gimnazjum nr 1 zawiązało się tutaj dopiero w r.
Ważnym elementem w dziejach naszego gimnazjum był zaszczytny moment nadania szkole imienia wielkiego Polaka – Jana Pawła II Przy tej okazji ufundowany został też sztandar. Wówczas, podczas tej szczególnej uroczystości w r. 2006 zabrała głos m.in. przewodnicząca Rady Uczniów, a oto fragment tej wypowiedzi:
(…) Jesteśmy w pełni świadomi, że nadanie naszej szkole imienia wielkiego Polaka – Jana Pawła II – to wielki dar, a także zadanie dla nas i kolejnych roczników uczniów, którzy będą się uczyć i pracować w murach „jedynki”.
Naszym zadaniem jest i będzie podążanie ścieżkami wyznaczonymi przez Ojca Świętego. Powierzone nam przez opatrzność talenty postaramy się – zgodnie z wolą Papieża – pomnażać i czynić dobrem dla innych.
„Wymagać od siebie, nawet gdyby inni od nas nie wymagali” –mówił Papież - to niełatwe zadanie.
Niezwykła osobowość naszego patrona zobowiązuje do pracy nad sobą. Pragniemy, by entuzjazm Ojca Świętego, ciągle żywa nadzieja, wiara, która przełamywała bariery, zaufanie Bogu, nieuznawanie kompromisów, nie naginanie prawd wiary do ludzkich widzimisię, wyznaczały nam drogę postępowania.(…)
Uroczystość zakończył występ chórku szkolnego pięknym śpiewem „Barki”-ulubionej pieśni Jana Pawła II.
Dopełnieniem tychże obchodów był udział młodzieży w różnych konkursach, które miały za zadanie promowanie postaci Papieża Polaka.. Pierwszoklasiści rywalizowali ze sobą, wykazując się wiedzą o patronie szkoły. Zaś wszyscy gimnazjaliści mogli zabłysnąć swoimi zdolnościami plastycznymi, pomysłowością oraz inwencją twórczą w konkursie pt.:”Zainteresowania i pasje Jana Pawła II”. Międzyklasowy konkurs na plakat „Jan Paweł II i młodzież- Światowe Dni Młodzieży” był wyrazem zainteresowania wolontariatem podczas planowanych w r. 2016 w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.
Opracowały: Barbara Pieńkowska oraz opiekunowie Rady Uczniów
Szanowni Państwo !
W tym miesiącu złożyłem do budżetu partycypacyjnego projekt dotyczący zagospodarowania terenu przy Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II : Budowa siłowni zewnętrznej. Koszt realizacji projektu szacowany jest na kwotę 50tys. złotych.
Projekt ten uzyskał wstępną formalną akceptację komisji BP. Kolejnym etapem wynikającym z procedury budżetu partycypacyjnego jest głosowanie. Przy czym spośród wszystkich wniosków zgłoszonych w tej edycji wybrany będzie jeden, który uzyska największą liczbę głosów.
Głosowanie odbywać się będzie w terminie od 27 października do 7 listopada 2014 r.
Głosować można za pomocą kart do głosowania lub za pośrednictwem strony internetowej : www.nasze.gizycko.pl .W zakładce- głosowanie- wybieramy strefę III i przydzielamy naszemu projektowi 10 punktów. Natomiast spośród projektów ogólnomiejskich wybieramy - Przygotowanie terenu do budowy boiska na Wilanowie – I etap: dokumentacja. – ( tu również przydzielamy 10 punktów)
Głosować mogą wszyscy, którzy mieszkają w strefie III i którzy ukończyli w dniu głosowania 16 lat.
W imieniu własnym, dyrekcji naszej szkoły i wszystkich rodziców zainteresowanych pomyślnym zakończeniem tego przedsięwzięcia, serdecznie zapraszam do czynnego udziału w głosowaniu. Jestem przekonany, że nasze wspólne działanie w tej sprawie zakończy się sukcesem.
Mirosław Boć.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole uświetnił apel przygotowany przez uczniów klas 2a i 3a pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – p. Lucyny Siuty. Były kwiaty, życzenia, podziękowania i słowa uznania od młodzieży i Rady Rodziców, a także gratulacje dla wszystkich pracowników od pani dyrektor Moniki Organ. Druga część spotkania upłynęła pod znakiem dobrej zabawy. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać intrygującego wykładu specjalnego gościa – pani Zuzanny Mąciołek z Uniwersytetu XXI Wieku. Swoje wystąpienie na temat nowoczesnych metod dydaktycznych w procesie kształcenia mówczyni uzupełniała praktycznymi wskazówkami. To wyjątkowe wydarzenie nagrywała ekipa telewizyjna. Zainteresowanych odsyłamy na stronę:
https://www.youtube.com/watch?v=jZPEIYI7nS0&feature=youtu.be - część 1
https://www.youtube.com/watch?v=s1jX1H1LsY8&feature=youtu.be - część 2
PROJEKT TRÓJSTRONNY: Polska- Niemcy - Ukraina –
SPOTKANIE uczniów z Lwowa, DÜSSELDORF-u oraz Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku
w ramach międzyszkolnej wymiany młodzieży polsko-niemiecko-ukraińskiej.
Wrześniowe spotkanie uczniów z LWOW-a, DÜSSELDORF-u i Giżycka/GM-1 odbyło się w Polsce (od 15-22.09.14.) – na Mazurach. Gospodarzem i inicjatorem stworzenia wspólnego programu było Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku. Patronat, doradztwo merytoryczno-organizacyjne oraz sfinansowanie całego projektu objęło PNWM (Polsko-Niemieckia Współpraca Mlodzieży) w Warszawie. Głównymi sponsorami naszych dotychczasowych spotkań są: głównie PNWM Warszawa, rodzice uczestników, a w tym roku także Urząd Miejski w Giżycku.
Nasza szkoła prowadzi cyklicznie począwszy od roku szkolnego 2003/04 międzyszkolną wymianę młodzieży w ramach tzw. międzynarodowej współpracy szkół, na podstawie podpisanej przez obie strony umowy partnerskiej szkół. Dzięki niej uczniowie mają przede wszystkim kontakt z żywym językiem obcym, przełamują tzw. barierę i zahamowania językowe, usprawniają swoje umiejętności językowe w sytuacjach z życia codziennego, poznają inne narody, zwyczaje, kulturę, uczą się tolerancji i samodzielnego rozwiązywania różnych problemów, a przez to są bardziej zmotywowani do nauki języków obcych, ale także: geografii, historii, matematyki i innych przedmiotów szkolnych. Do wspólnego spotkania przygotowuje się każda ze stron. Program wizyt jest omawiany dużo wcześniej przez osoby koordynujące z poszczególnych krajów, a na jego modyfikację oraz końcową postać mają wpływ również sami uczestnicy, tj. uczniowie uczestniczących szkół. Zawiera on cele i treści nie tylko krajoznawcze, ale przede wszystkim dydaktyczne, kształcące, interkulturowe i wychowawcze. Całością działań organizacyjnych i programowych koordynują z ramienia szkoły nauczycielki języka niemieckiego: p. Ewa Moszczyńska-Wierzchowska i p. Marina Rudis-Rodak, zaś realizację programu wspomagają nauczyciele innych przedmiotów.
Spotkania uczniów z partnerską szkołą – Theodor - Litt-Realschule znalazły już swoje stałe miejsce w kalendarium pracy naszej szkoły. Tym razem jednak obie panie germanistki podjęly o wiele większe wyzwanie, rozszerzając współpracę młodzieży o tzw. kraj trzeci. Młodych ludzi z trzech ww państw, jakże różnych narodowościowo i kulturowo połączył jeden wspólny temat przewodni, tj.: „Edukacja młodzieży na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Już samo brzmienie tych pojęć budziło w naszych uczniach różne reakcje. Jednak już po krótkim przybliżeniu ich znaczenia można było zauważyć u nich pewną ciekawość, która wkrótce przerodziła się w ogromną inspirację. W trakcie tych 8 bardzo pracowitych dni, wypełnionych ciekawymi, innowacyjnymi i twórczymi w swojej formie warsztatami, prezentacjami przygotowanymi przez uczestników spotkania i w końcu ewaluacją wspólnego pobytu - uczniowie trzech różnych szkół zgłębiali intensywnie kolejne treści i obszary wiedzy związane z tym zagadnieniem. Oto ich wypowiedzi, cyt.:”Pracowaliśmy wspólnie w zespołach nad ww tematem. Jak zawsze podczas takich spotkań pogoda nam dopisywała, a więc spływ Krutynią był kolejną atrakcją, która integrowała młodzież. Co ciekawe -Lwowianie rozkoszowali się kajakarstwem po raz pierwszy w życiu. Nie zabrakło też wycieczek, choćby do pobliskiego Olsztyna, gdzie na zamku pokłoniliśmy się Mikołajowi Kopernikowi,czy też rowerem (trasa 25 km) do gospodarstwa agroturystycznego. Po takim wysiłku wykopaliśmy na polu ziemniaki, zebraliśmy buraki i marchewkę, zerwaliśmy z jabłoni piękne, świeże i zdrowe mazurskie jabłka, po czym w grupach przygotowywaliśmy placki ziemniaczane i soki tłoczone na zimno”. Samodzielnie przygotowany posiłek w gospodarstwie rodzinnym, na tzw. lokalnym rynku i do tego z sezonowych zdrowych i ekologicznych surowców był dla młodzieży bardzo ,,smaczną lekcją” zrównoważonego rozwoju.
Wspólnie spędzony czas w trakcie wizyty na długo zapisze się w naszej pamięci, a szczególnie zapamiętają go ci z uczniów, którzy po raz pierwszy w życiu podróżowali poza granice swojego kraju.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim życzliwym nam osobom i instytucjom m.in.: PNWM w Warszawie, nauczycielom Gimnazjum nr 1, wspaniałym rodzicom naszych uczniów, Stowarzyszeniu Mniejszości Ukraińskiej w Giżycku.
Opracowały– mgr Ewa Moszczyńska-Wierzchowska ; mgr Marina Rudis-Rodak
W załączeniu – galeria zdjęć ze spotkania 3 grup w Giżycku.
Kalendarz roku szkolnego 2014/2015
|
Spotkanie pierwszoklasistów z wychowawcami i nauczycielami wychowania fizycznego odbędzie się 28 sierpnia 2014 roku o godzinie 1000 w auli szkolnej.
Zapraszamy!
Uprzejmie informujemy, że w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku trwa nabór uzupełniający dla uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2014/ 2015.
Posiadamy 9 wolnych miejsc.
Galeria zdjęć z zakończenia roku szkolnego.
Powered by aSc EduPage