• Rok 2003/2004

• ROK PIĄTY

Już od poprzedniego roku trwały dyskusje prowadzone głównie z młodzieżą na temat nadania szkole imienia. Początkowo miało to charakter otwartych konkursów, z których można się było zorientować, w jakim kierunku idą zainteresowania młodzieży. Kierowały się one głównie ku postaciom współczesnym, a jeśli już pojawiały się propozycje historyczne, to w zasadzie tylko z XX wieku. Uzgodniliśmy, że najlepiej, gdy to będzie postać, a nie organizacja lub instytucja, że będzie to Polak, albo ktoś mocno z naszym krajem związany. Pierwszą próbą było rozważenie kandydatury Brunona
          z Kwerfurtu, misjonarza i świętego, którego Rada Miasta ogłosiła patronem Giżycka. Okazało się jednak, że sąsiednie Gimnazjum Katolickie już obrało go na swojego patrona. Drugą próba była osoba Gustawa Giseviusa, od którego pochodzi nazwa naszego miasta, ale i tu nasze starania zbiegły się z podobnymi Liceum II. Jesienią 2003 roku burmistrz Giżycka pani Jolanta Piotrowska zaproponowała, abyśmy zastanowili się nad kandydaturą Jana Pawła II papieża Polaka. Kilka miesięcy trwały swobodne dyskusje na ten temat i najpierw Rada Uczniów, potem Rada Rodziców pozytywnie ustosunkowały się do tej propozycji. Ostatecznie 13 listopada doszło do wspólnego posiedzenia Rady Pedagogicznej, Rady Uczniów i Rady Rodziców, w którym wzięli udział także pani J. Piotrowska burmistrz i projektodawca imienia, wiceburmistrz W. Trybek i prałat ks. dr Zdzisław Mazur. Rada Pedagogiczna oraz Rada Uczniów i Rada Rodziców w jawnym głosowaniu potwierdziły swoje poparcie dla wniosku pani Burmistrz. Ks. Z. Mazur uprzedził wszystkich, że przed oficjalnym nadaniem imienia szkole należy uzyskać również formalną zgodę kurii biskupiej w Ełku. Zgodę taką otrzymaliśmy. Pozostało tylko zgłoszenie odpowiedniego projektu uchwały Radzie Miasta, która ostatecznie zatwierdza nadanie imienia. I tu zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Radni Rada Miasta nie byli pewni czy Jan Paweł II powinien zostać patronem giżyckiej szkoły!!! Przecieraliśmy oczy ze zdumieniu. Radni zachowywali się jakby za nic sobie mieli zdanie samych zainteresowanych - czyli nas. W tej sytuacji wystąpiliśmy do burmistrz miasta, aby wycofała projekt uchwały o nadaniu imienia naszej szkole. Postanowiliśmy poczekać.

Wychowawcami klas I zostali:

I a – p. mgr Małgorzata Szulc

I b – p. mgr Jolanta Zawadzka

I c – p. mgr Anna T. Orczyc – Musiałek

I d – p. mgr Tomasz Kazukiewicz

I e – p. mgr Piotr Sadkowski

I f – p. mgr Michał Glinka

Nasze wejście do Unii Europejskiej wzmogło naturalne zainteresowanie krajami zachodnimi. Nauka języka niemieckiego i angielskiego też prowokowała do konfrontacji zdobytej wiedzy z młodzieżą z tych krajów. Tak narodził się pomysł nawiązania współpracy ze szkołą w Niemczech. Głównymi inicjatorkami i kreatorami tej współpracy były germanistki panie mgr Ewa Moszczyńska i Marina Rudis. To one starannie dobrały szkołę, by nie popełnić błędu innych szkół, które niefortunnie dobrały sobie za partnera niemieckich szkolnych autsajderów. Naszym partnerem została Theodor-Litt-Realschule w Dusseldorfie. 17 uczniów z Gimnazjum wraz z inicjatorkami wymiany odwiedziło Dusseldorf zimą, a rewizyta uczniów z Niemiec odbyła się w maju.

W tym roku pierwszy uczeń naszego Gimnazjum został zwolniony z egzaminu matematyczno - przyrodniczego. Kornel Rostek, uczeń klasy III a, prowadzony przez panią mgr Jolantę Zawadzką, zdobywając tytuł wojewódzkiego laureata konkursu przedmiotowego z chemii, uzyskał prawo do zwolnienia z egzaminu końcowego z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, uzyskując równocześnie maksymalną ilość 50 punktów.

Równocześnie uczniowie klas III, Adrian Mielnik i Grzegorz Kukulski pod opieką pana mgr inż. Mirosława Bocia ,wzięli udział w konkursie „internetowa szkoła olimpijska”, którego oficjalnym patronem był Prezydent RP A. Kwaśniewski. Tematem witryny była Olimpiada w Atenach. Propozycja naszych uczniów uzyskała III miejsce w województwie – WWW.ateny007.republika.pl.

W maju na uroczystej „GALI” w obecności rodziców, wszyscy laureaci otrzymali podziękowanie od Dyrektora Gimnazjum, a nauczyciele - opiekunowie laureatów: pani mgr Jolanta Zawadzka i pan mgr inż. Mirosław Boć nagrody Dyrektora Szkoły.

Na zakończenie dnia uczniowie przegrali mecz z nauczycielami w unihoka – 15:5. To była klęska, znów nauczyciele byli górą – można by powiedzieć – jak zwykle!

Maj to również egzamin gimnazjalny. Klasy trzecie uzyskały z obu testów wynik wyższy niż średni wynik gimnazjów województwa warmińsko-mazurskiego. Uznaliśmy to za sukces, ale sukces umiarkowany. Do szkół z Polski centralnej dalej nam było jeszcze daleko.

W czerwcu zakończyliśmy rok szkolny mając na 523 uczniów 110 (21%) z wynikiem wzorowym.

Tytułu „najlepszego absolwenta” tym razem Dyrektor Gimnazjum nie przyznał nikomu. Stało się to z powodu, o którym chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć……

Tytuł najlepszej klasy i Puchar Dyrektora zdobyła KLASA II A (mat.) Średnia całej klasy wyniosła – 4,69

(tylko o 0,03 wygrywając z klasą I a mat. – 4,66)

Tytuł Primus Inter Pares zdobyła Kamila Romejko z kl. III d za uzyskanie średniej ocen 5,77

Tytuł Najlepszego Sportowca Gimnazjum otrzymała Monika Rybicka z kl. III e

Najsympatyczniejszym nauczycielem została wybrana przez uczniów pani mgr Katarzyna Banach nauczycielka języka angielskiego

Nagrody za pracę z uczniami otrzymali:

Nagrodę Burmistrza Giżycka:

Teresa Bartold, Stefan Orczyc-Musiałek, Monika Organ

Nagrodę Dyrektora Gimnazjum:

Mirosław Boć, Jarosław Lewiński, Grażyna Moro, Jolanta Zawadzka.